Poté co jsem ve třeťáku na vysoké začal jako přípravu na bakalářku, psát protokoly do školy v LaTeXu, začalo mě mírně štvát pořád přepínat rozložení klávesnice. Jo pamatuju si rozložení na různých typech.. ale prostě jsou některé symboly zbytečně špatně umístněné.
České QWERTY mají výhodu že máme pořád přístup k háčkovinám, ale přes klávesu AltGr se dostaneme na standartně rozložené znaky anglické klávesnice. Ne ten český AltGr pasqil, který jsem se už taky jakš takš naučil používat. Přesto má ještě pár neduhu, které bych možná oželel.
Proto jsem si přidal asi tři rozložení
- Čeština – České
- Čeština – České (QWERTY)
- Angličtina – Anglické (Spojené státy)
A abych nebloumal v jakém že jsem to zrovna nastavení, chtěl jsem si pro každé přidat zkratku.
No líbily se mi nabídnuté [Shift+Levý alt+1,2,3], ale ouha po přiřazení a potvrzení tlačítkem [Použít], se mě poslední přidaná vždy smaže. Hotkey my ass mrqosoft..
A tak jsem hledal až jsem narazil na tento článek, kde mimo popisu základních rozložení klávesnice, přidává autor odkaz na stažení Microsoft utilitky na vytvoření svého vlastního rozložení. Návod je například zde.
Tento softík má však malého broučka.. pokud se nenastaví v nastavení zobrazení DPI settings na 100%, (nutný relogin windows), nevykreslují se písmenka na klávesnici. Ten bug je nahlášen už od verze XP, jeden z bývalého vývojového týmu se za to omlouvá. Řešení už asi nikdy nebude, ale na tu chvíli pro vytvoření rozložení klávesince jsem to oželel. Jinak se mi na mém 13,4″ monitoru osvědčilo DPI 111%..
Krásné by bylo jedno rozložení jenž by smyslně kombinovalo háčkoviny se symboly potřebnými, tak aby se prsty nepolámali a koza zůstala celá.
Pro mě jsou to třeba tyto:
!@#$%^&*()[]{}\|/"^;:,.-_%´'`~<>?
Moje rozložení
gr4háčkoviny
Mnou používaná verze rozložení je přístupná na gitu. Prakticky nezměněnou původní verzi tak jak mě napadla využívám už od roku 2012 a jsem naprosto spokojen. Taktéž moji chat-buddies protože píšu s háčky a rychleji.
Už mě nezdržuje hledání kde je které diakritické písmenko, jsou prostě pod písmeny které diakritizují – diakritikují :). A taky ruka si odpočine protože palec je na Alt-Gr stejně, ale prsty už se nemusí natahovat až do druhé řady od výchozí pozice [F],[J].
Zvykl jsem si na ni asi po týdnu, a rychlejší jsem byl okamžitě jakmile jsem si zvykl – ve smyslu rychlejší při psaní s háčky než na normální české klávesnici.
Popis ROZLOŽENÍ:
- Rozložení QWERTY
- [AltGr]+[x,c,v] = jsou zachovány jako = [#,&,@]
- takže [č] je schováno pod klávesou [AltGr]+[b]
- Horní řada alfanumerické klávesnice je převzatá z anglického rozložení
- Diakritické znaky jsou přístupné skrze [AltGr] + písmeno s diakritikou, a tento princip funguje i pro velká písmena – a zde je ta rychlost! např:
- [AltGr]+[a] = [á]
- [AltGr]+[A] = [Á]
- [AltGr]+[d] = [ď]
- [AltGr]+[u] = [ú]
- [AltGr]+[j] = [ů]
- [AltGr]+[e] = [é]
- [AltGr]+[w] = [ě]
- Samozřejmě že [AltGr] je ve skutečnosti [Ctrl]+[Alt], což samozřejmně není jednodušší na zmáčknutí, ale pokud jste zvyklí na nějakou zkratku vyvolávanou danými modifikátory, takto se vám pravděpodobně znezpřístupní.
- Oproti českému rozložení (a oproti anglickému) jsou tam i jisté další rozdílnosti v rozlišení, jež jsou vidět z dalších obrázků, či výčtu:
- Výčet kláves postupně od horní řady dolů
- bez modifikátorů
- `1234567890-=
- qwertyuiop[]
- asdfghjkl;’\
- \zxcvbnm,./
- [Shift]
- ~!@#$%^&*()_+
- QWERTYUIOP{}
- ASDFGHJKL:“|
- /ZXCVBNM?%+
- [AltGr]
- ;+ěščřžýáíé=
- \ěéřťýúíóůú)
- ášďf]hů()ůב
- /ž#&@čňm<>*
- [AltGr]+[Shift]
- °1ĚŠČŘŽÝÁÍÉ%ˇ
- |ĚÉŘŤÝÚÍÓPÚ(
- ÁŠĎFGHŮ[]٧&
- \ŽXCVČŇM{}^
- bez modifikátorů
Fotky rozložení:
|
Rozšíření:
Ještě mě napadlo, že by mohlo být užitečné přidat:
- ESC a DEL a BACKSPACE a ENTER i jinde přes AltGr
- například na „diakriticky nevyužitých klávesách“ – [q,Q,m,M,p,P]
- ale nakonec jsem zjistil že nabindovat modifikátorové klávesy na jednotlivé alfanumerické klávesy, pomocí MKLC
- pokud byste i přesto chtěli, doporučuji prográmek na zkratky autohotkey
- ale nakonec jsem zjistil že nabindovat modifikátorové klávesy na jednotlivé alfanumerické klávesy, pomocí MKLC
- například na „diakriticky nevyužitých klávesách“ – [q,Q,m,M,p,P]
gr4capsCZ
Verze kterou připravuji – respektive udělám když mi napíšete.
Bude to normální české rozložení klávesnice, kdy po zapnutí funkce CapsLock bude rozložení přesně takové jako Anlgická klávesnice, bez CapsLock samozřejmě.
Pokud chcete, můžete ji vytvořit a poslat mi ji a já ji přidám na ten samý git. 🙂